A rejtett penész

A penészesedés problémája jóval több lakást érint, mint azt korábban gondoltuk. Sőt, a legutóbbi hazai vizsgálatok eredményei arra utalnak, hogy valójában csak a jéghegy csúcsát látjuk. Köhögés, bronchitis, asztma látszólag penészmentes lakásban: az ok sok esetben a rejtett penész. Fontos, hogy ezzel a kockázati tényezővel tisztában legyenek azok a betegek, akik a fenti tünetekkel napról-napra szembesülnek. A rejtett penész alatt értünk minden olyan penészgombatelepet, amely az épület mindennapos használata során szabad szemmel nem látható módon van jelen. Három fő típusa van, melyet az alábbiakban részletesen ismertetünk.

 

I. típus: Épületelemek, berendezési tárgyak által lezárt térben kialakuló rejtett penészgombatelepek.

Többnyire belső burkolatok, belső oldali szigetelés következtében jelentkezik ez a probléma, ezért leggyakrabban gipszkarton mögötti üregekben találkozhatunk vele. A belső oldali burkolatok mögött harmatponti hőmérséklet, tehát páralecsapódás alakul ki, majd megjelennek a penészgombatelepek. Az itt termelődő gombaspórák a kisebb repedéseken, hézagokon át a helyiségek levegőjébe jutnak. Az egészségkárosító hatás igen komoly lehet (pl. egy előrehaladott állapotban levő tüdőaszpergillózisos beteg ágya melletti belső oldali nikacell szigetelés mögött fedeztük fel a gombatelepeket).

Régebbi bérházakban kialakított irodák, üzlethelyiségek esetén tapasztalható, hogy a belső építész a könnyebbik utat választja: a falak hibáinak eltűntetését a gipszkarton borítással oldja meg. A beázások, csőtörések, vízszivárgások, és akár a penészesedés így már nem zavarja az ott dolgozók szemét. Gyakori a konyhákban, fürdőszobákban kialakított álmennyezet, mely alatt már több négyzetméteres kiterjedésű penészgomba telepet is találtunk- ennek megfelelően a gomba légköri koncentrációja több, mint százharmincszorosa volt az egészségügyi határértéknek. Rejtett penészesedésre lehet még számítani a padló alatt, a lambéria, falvédő, beépített bútor, hangszigetelés mögött, a beázott szigetelőanyagban, a tapéta alatt vagy a tapéta rétegek között. A penészgomba telepek kifejlődését az is elősegíti, hogy ezek a szűk, zárt terek nem szellőznek át megfelelően (nincs működő légrés).

Rejtett penész1. ábra: Hangszigetelés céljából felszerelt, belső oldali gipszkartonfal mögött a kőzetgyapot-szálak között kialakult penészesedés (400× nagyítás)

 

II. típus: Mikroszkópikus méretű, rejtett penészgombatelepek kialakulása

Ezzel az alattomos jelenséggel látszólag tiszta, penészgomba-mentes házakban is találkozhatunk. Nedvesség hatására a gombaspórák egy-két napon belül kicsíráznak, majd az épületben lerakódott mikroszkópkus méretű szervesanyag szemcséken (házipor, fűrészpor, atkaürülék) mikrotelepeket fejlesztenek és sporulálnak. Ekkor a lakás levegőjében már magas szintet érhet el az allergén gombák koncentrációja. A telepek kialakulásához a megfelelő környezetet biztosító porlerakódást gyakran egyenetlen felületek (pl. fűrészporos tapéta felszíne) vagy szűk rések (parkettalécek közötti, beépített konyhabútorok mögötti hézagok) biztosítják.

Rejtett penész

2. ábra: Rejtett penészesedés mikrotelepekkel. a: porszemcsén, b: atkaürüléken, c: hajszálon, d: fűrészporszemcsén (b, d: 400, a, c: 600 × nagyítás)


III. típus: Szín alapján rejtett penészgomba telepek („láthatatlan penész”)

Meglepő módon teljesen tiszta falfelületeken is kialakulhatnak szemmel nem látható, de nagy kiterjedésű penészgombatelepek. Legtöbbször fehér falon növekvő fehér telepszínű penészgombáknál (pl. Acremonium,és egyes Aspergillus-fajok) tapasztalható. A kiváltó ok többféle lehet: páralecsapódás, építési-, eső- és talajvíz eredetű nedvesedés. Előfordul jól látható, pl. barnás színű penészgomba-fajok társaságában, ilyenkor a fertőzött falfelület méretét nagyságrendekkel alábecsülhetik azok, akik csak szabad szemmel mérik fel a fertőzöttség mértékét.

Láthatatlan penész

3. ábra: A „láthatatlan penész”: fehér színű fűrészporos tapéta felületén szabad szemmel nem látható a fehér színű Aspergillus-fertőzöttség (a penészgombát a piros négyzettel jelölt területen mutattuk ki).

A rejtett penészesedés kivizsgálására érdemes aerobiológus szakember segítségét igénybe venni. A vizsgálat során a levegőből, a felületekről és a háziporból gyűjtött minták elemzésével ki lehet mutatni a rejtett penészesedést, azonosítani lehet a gombát, a gomba fertőzőképességét, valamint légköri koncentrációját, ezáltal meg lehet állapítani az egészségi kockázat mértékét is. A kivizsgálás másik módja természetesen a gipszkarton, a tapéta vagy más elemek feltárása, mely amellett, hogy jelentős bontási és javítási költséggel jár, veszélyes is: a fertőzött épületanyagok megbolygatásával nagy mennyiségű kórokozó ill. allergén gombaspóra kerülhet a levegőbe.

 

Dr. Magyar Donát